Napětí na povrchu

25.01.2023

V lednu jsme se sešli nad povrchovým napětím, abychom jej prozkoumali do detailu. Tedy podrobněji. Připomněli jsme pokus s kancelářskou sponkou na hladině vody, jen jsme pod nádobu s vodou položili papír s hustými linkami a pozorovali deformaci hladiny. Výtvarníci jásali, fyzikové spokojeně pobrukovali, ti, kteří viděli poprvé - žasli.

Pak jsme testovali vlastní odhad. Kolik kapek se vejde...? No a zkusili jsme leccos. Desetikorunu, minikostku, kolečka různých velikostí na papíře v zatavovací fólii,... Výborně se k tomu hodí plastová pipeta. Taky jsme si nějaké do svých škol odnesli.

Pak přišlo na řadu mléko. Tedy ne do kávy, ale do misky. V našem případě Petryho misky. Může se ale použít i malý talířek. Do mléka jsme nakapali tekuté potravinové barvy a pomocí vatové tyčinky a mycího prostředku jsme kouzlili a míchali barvy. Barvy jsme nekupovali tekuté, ale práškové a tekuté z nich udělali rozpuštěním ve vodě. Nádobka na kapání barev se jmenuje "bralenka". Je to takové šikovné kapací zařízení z lékárny, ve kterém nám občas lékárníci dávají různé kapky. Nádobky je možné koupit právě tam. My jsme si ty své naplnili a odnesli pro naše děti rovnou z Elixíru.

No a protože jsme vyráběli i kapající tekuté barvy a všechno řádně zkoušeli, tak jsme toho více nestihli a nechali jsme si to na příště. Raději to pořádně vyzkoušet a zažít a prodiskutovat, než spěchat a stihnout sice více, ale ne tak do hloubky.

Takže zase příště s NAPĚTÍM NA POVRCHU II.